A csikung és a jóga két ősi, testet és elmét összekapcsoló gyakorlat, amelyek különálló kulturális hagyományokból – Kínából, illetve Indiából – származnak. Mindkettőnek a végső célja, hogy elősegítse a fizikai, mentális és spirituális jóllétet. Annak ellenére, hogy különböző eredetűek, mindkét gyakorlat világszerte elismerést szerzett az egészség és a belső harmónia javításában rejlő lehetőségei miatt. Ez a széleskörű elfogadottság arra enged következtetni, hogy e módszerek olyan előnyöket kínálnak, amelyek kultúrától függetlenül rezonálnak az emberek alapvető jólléti igényeivel.
Jelen cikk célja, hogy összehasonlítást nyújtson a csikung és a jóga között, bemutatva azok definícióit, eredetét, alapvetőelveit, hasonlóságait, különbségeit, egészségügyi előnyeit, valamint azt, hogy kiknek lehet az egyik vagy a másik gyakorlat ajánlott.
A csikung kifejezés két kínai karakterből áll: a "csi" (氣) jelentése vitális energia, életerő, lélegzet vagy univerzális energia, míg a "kung" (功) jelentése készség, amelyet állandó gyakorlással sajátítanak el, fejlesztenek. A csikung magában foglalja a testtartás, a mozgás, a légzéstechnika, az önmasszázs, a hang és a fókuszált szándék integrálását a testben, az elmében és a szellemben lévő energia optimalizálása érdekében, azzal a céllal, hogy javítsa és fenntartsa az egészséget. Gyakran "mozgó meditációként" vagy "dinamikus meditációként" írják le, ami kiemeli a mozgásokba ágyazott meditatív aspektust, belső tudatosságra összpontosítva.
A csikungot két alapvető kategóriába sorolják: dinamikus (aktív), amely a testmozgásokra összpontosít, és meditatív (passzív), amely légző- és elmegyakorlatokat foglal magában minimális mozgással. Ez a kettősség a csikung sokoldalúságát jelzi, és ezzel különböző igényeket képes kielégíteni. A definíció következetesen hangsúlyozza a "csi" fogalmát és annak művelését az egészség és a jóllét érdekében, összekapcsolva a fizikai mozgásokat a belső energiaáramlással és a mentális összpontosítással.
A csikung több ezer évvel ezelőtt Kínában alakult ki a Hagyományos Kínai Orvoslás (HKO) részeként. Ez a szoros kapcsolat a HKO-val kiemeli a csikung terápiás potenciálját és egészségközpontú megközelítését. A gyökerei az ősi sámánisztikus meditatív gyakorlatokban, a gimnasztikai gyakorlatokban (Daoyin), az I Ching-ben, az okkult művészetekben, valamint a konfucianizmus, a taoizmus és a buddhizmus filozófiai hagyományaiban találhatók. Ez a sokféle hatás aláhúzza a csikung fejlődésének gazdag és összetett történetét. A korai formái Daoyin néven voltak ismertek ("a csi vezetése"), amelyek körülbelül Kr. e. 2146-ra nyúlnak vissza.
A "csikung" kifejezés a 20. század közepén vált népszerűvé, amelyet a kínai kormány használt több mint 1500 különböző stílus kategorizálására. A modern kifejezés viszonylag új ernyőfogalom a gyakorlatok széles skálájára. Történelmileg az egészségmegőrzéshez, a hosszú élethez és a harcművészeti képzéshez kötődött. Ez rávilágít a csikung sokrétű alkalmazására a történelem során. A kulturális forradalom idején rövid időre betiltották, de később újra beillesztették a kínai társadalomba a HKO lényeges elemeként. Ez a történelmi esemény rávilágít a csikung kulturális jelentőségére és ellenálló képességére. A nyugati társadalmakba a HKO-n, a kínai filozófián és a harcművészeteken keresztül jutott el, ami megmagyarázza a csikung növekvő globális ismertségét és gyakorlását. A csikung története bemutatja mély gyökereit a kínai kultúrában, fejlődését különböző filozófiai és orvosi hagyományokon keresztül, valamint végső globális elterjedését.
A csikung alapelvei a testtartás és a mozgás (Tiao Shen), a légzés (Tiao Hsi) és az elme (Tiao Hszin) összehangolására épülnek. Ez a "három szabályozás" központi fogalom, amely kiemeli a csikung integrált megközelítését, hangsúlyozva e három aspektus egyensúlyát. A szándékos, gondos, áramló és kiegyensúlyozott mozgások jellemzik a gyakorlatot. A hangsúly a gyengédségen és a szándékosságon van, ami megkülönbözteti a csikung mozgásait. A ritmikus, lassú, hosszú és mély légzés, gyakran rekeszizomlégzés, összehangolva a mozgással, a légzési minták változhatnak. A kontrollált légzés alapvető elem az energiaáramlás szabályozásához és a relaxáció előidézéséhez. A nyugodt, fókuszált meditatív elmeállapot, beleértve a figyelem összpontosítását és a vizualizációt, a csi áramlásának vizualizációja gyakori.
Az izmok és az elme ellazítása (Song elv) elengedhetetlen a csi szabad áramlásához és a feszültség csökkentéséhez. A gyökerezés vagy földelés, a stabilitás és a földdel való kapcsolat érzetének megteremtése, alapot biztosít a kiegyensúlyozott mozgáshoz és energiaáramláshoz. A mozgások ismétlése megnyugtatja az idegrendszert és serkenti a különböző testi funkciókat, elősegítve a gyakorlat mélyebb elsajátítását. A három kincs fogalma: Shen (szellem/elme), Csi (energia/aktivitás) és Jing (fizikai esszencia/vitalitás), amelyek harmonizálására törekszik a csikung, mélyebb megértést nyújt a csikung gyakorlatok céljairól. A csikung alapelvei tehát a mozgás, a légzés és az elme tudatos integrációja körül forognak a test vitális energiájának (Csi) művelése és egyensúlyban tartása érdekében.
A jóga szó a szanszkrit "Yuj" gyökérből származik, ami azt jelenti, hogy "összekapcsolni", "összefogni" vagy "egyesíteni", jelezve az egyéni tudatosság egyesülését az univerzális tudatossággal, vagy a test és az elme közötti harmóniát. Maga az etimológia kiemeli az egyesülés és az integráció központi filozófiai fogalmát. A jóga alapvetően egy finom tudományon alapuló spirituális fegyelem, amely az elme és a test közötti harmónia megteremtésére összpontosít. A nyugati gyakorlatban a jóga gyakran a fizikai fitneszre, a stresszoldásra és a relaxációra összpontosít.
A jóga magában foglalja a fizikai testtartásokat (ászanák), a légzőgyakorlatokat (pránájáma) és a meditációt (dhjana) az általános egészség javítása érdekében. Ez a három összetevő alkotja a legtöbb jóga gyakorlat alapját, különösen a nyugati világban. A jóga alapvetően arról szól, hogy egységet és egyensúlyt teremtsünk önmagunkban és az univerzummal a fizikai testtartások, a légzésszabályozás és a mentális fegyelem révén.
A jóga több ezer évvel ezelőtt az ókori Indiában keletkezett, az első említése a Rigvédában, ősi szent szövegekben található. Ez megalapozza a jóga ősi indiai gyökereit. A risik (bölcsek) finomították és fejlesztették ki, akik a gyakorlataikat az Upanisadokban dokumentálták. E folyamat során a jóga gyakorlatok tovább fejlődtek és rögzültek. A hinduizmus hat filozófiai iskolájának egyikeként, valamint a buddhizmus és annak meditációs gyakorlatainak jelentős részeként tartják számon. Ez a jóga szélesebb filozófiai és spirituális kontextusba helyezi. Patandzsali Jóga Szútrái (Kr. u. első évszázadok) rendszerezték a meglévő gyakorlatokat, és a hindu jóga klasszikus szövegének tekintik. Patandzsali munkája jelentős mérföldkövet jelent a jóga formalizálásában. A Hatha jóga szövegek a 9. és 11. század között jelentek meg, a Tantrából eredve. Ez jelzi a fizikai jóga ágának fejlődését, amelyet ma széles körben gyakorolnak.
A jóga a 19. század végén és a 20. század elején terjedt el a Nyugaton, és az 1970-es évekre széles körű népszerűségre tett szert, a hangsúly a Hatha jógán és az ászanákon volt. Ez rávilágít a jóga viszonylag közelmúltbeli globális elterjedésére és átalakulására a nyugati világban. Az ókori jóga inkább a mentális fókuszra és a spirituális energiára helyezte a hangsúlyt, mint a fizikai fitneszre, amely egy modernebb hangsúly. Ez feltárja a jóga gyakorlat elsődleges hangsúlyának időbeli eltolódását. A jóga története feltárja ősi indiai eredetét mint spirituális fegyelmet, amely évezredek során fejlődött, a modern gyakorlat pedig gyakran hangsúlyozza fizikai és mentális egészségügyi előnyeit.
A fizikai jóga alapelvei a fizikai testtartásokra (ászanák) összpontosítanak, amelyek célja az erő, a rugalmasság és az egyensúly fejlesztése. Az ászanák a fizikai jóga kulcsfontosságú elemei, sokféle mozgást és kihívást kínálva. A légzőgyakorlatok (pránájáma) hangsúlyosak az energia (prána) irányításában, az idegrendszer megnyugtatásában és az oxigénellátás javításában. A légzésszabályozás szerves része a jógának, összekapcsolva a fizikai és energetikai aspektusokat. A meditáció (dhjana) beépítése az elme lecsendesítésére, a stressz csökkentésére, a relaxáció és az öntudatosság elősegítésére szolgál. A meditáció elengedhetetlen a jóga mentális és spirituális előnyeihez.
Egyes hagyományokban a jóga öt alapelvét tanítják:
Ezek az elvek holisztikus keretet kínálnak a jógikus életmódhoz. Az etikai irányelvek (jamák és nijamák) hagyományosan fontosak, de nem feltétlenül hangsúlyosak minden modern fizikai jógaórán. Ez elismeri a jóga szélesebb filozófiai és etikai dimenzióit a fizikai gyakorlaton túl. A fizikai jóga alapelvei tehát a testtartás, a légzés és az elme összekapcsolódása körül forognak, amelyek célja a fizikai egészség, a mentális tisztaság és a belső béke megteremtése.
Mindkét gyakorlat hangsúlyozza a kontrollált, mély légzés fontosságát az energiaáramlás szabályozásában, az elme megnyugtatásában és a relaxáció elősegítésében. Ez a közös hangsúly kiemeli a légzés alapvető szerepét a testet és elmét összekapcsoló gyakorlatokban a fiziológiai és pszichológiai állapotok befolyásolásában. Mindkettő alkalmazza a hasi légzést, amely technikát mindkét hagyomány elismeri a relaxáció elősegítésében és a rekeszizom bevonásában nyújtott előnyei miatt.
Mindkét gyakorlat fizikai mozgásokat és testtartásokat foglal magában, amelyek javíthatják az erőt, a rugalmasságot, az egyensúlyt és az általános fizikai jóllétet. Ez a hasonlóság kiemeli a fizikai aktivitás használatát az egészség javításának eszközeként mindkét tudományágban. Mindkettő tekinthető a fizikai kondíciót elősegítő testmozgásformának. A mozgás bevonása megkülönbözteti ezeket a gyakorlatokat a tisztán ülő meditációtól.
Mindkettőt testet és elmét összekapcsoló gyakorlatnak tekintik, amelyek integrálják a fizikai mozgást a mentális fókusszal és tudatossággal, azzal a céllal, hogy harmonizálják az elmét, a testet és a szellemet. Mindkettő fejleszti a tudatosságot és elősegíti a jóllét integrált megközelítését. Ez az integrált szemlélet mindkét gyakorlat meghatározó jellemzője.
Mindkettő a vitális életerő fogalmán alapul (csi a csikungban, prána a jógában), amely mindenhol fenntartja az életet. Ez az alapvető energetikai elv mindkét gyakorlat központi filozófiáját képezi, a különböző terminológia ellenére. Mindkettő célja ennek az energiának az áramlásának harmonizálása.
Mindkettő évezredek óta létező ősi gyakorlat, amely keleti kultúrákból származik (Kína a csikung számára, India a jóga számára). Hosszú élettartamuk e gyakorlatok tartós értékére és hatékonyságára utal. Mindkettő holisztikus szemléletet vall az egészségről, figyelembe véve a fizikai, mentális és spirituális jóllét összekapcsolódását. Ez a holisztikus perspektíva megkülönbözteti őket a tisztán fizikai edzésprogramoktól.
Mindkettő alkalmazható alternatív vagy kiegészítő megközelítésként különböző egészségügyi állapotok kezelésére. Ez kiemeli potenciális szerepüket az integratív egészségügyi ellátásban.
A csikung a taoista elveken és a hagyományos kínai orvosláson alapul, hangsúlyozva a természettel való harmóniát és a csi egyensúlyát a meridiánokon és a dantiánokon keresztül. A jin és jang fogalma befolyásos. A csikung filozófiai alapja szorosan kapcsolódik a kínai kozmológiához és orvosi elmélethez. A jóga gyökerei a hindu és buddhista hagyományokban találhatók, az egyéni tudatosság egyesülésére összpontosítva az univerzális tudatossággal (Brahman), gyakran hangsúlyozva a spirituális megvilágosodást (Moksha) és a pránával és a csakrarendszerrel való munkát. A jóga filozófiai kerete mélyen beágyazódik az indiai spiritualitásba és metafizikába. Bár mindkettő a harmóniára törekszik, a csikung inkább az energetikai egyensúlyra összpontosít a HKO keretén belül, míg a jóga a spirituális egyesülésre és az önmegvalósításra az indiai filozófia kontextusában.
A csikung jellemzően lassú tempójú, gyengéd, folyékony és áramló mozgásokat foglal magában, amelyek gyakran ismétlődnek, kevesebb hangsúlyt fektetve a statikus testtartások megtartására. A csikung mozgások általában kevésbé fizikailag megterhelőek és szélesebb körű mozgáskorlátozottsággal rendelkezők számára is elérhetőbbek. Igaz, különböző stílusokban és különböző gyakorlatsorokban erős eltéréseket mutathat. A jóga, különösen a Hatha jóga, gyakran magában foglalja a specifikus statikus testtartások (ászanák) hosszabb ideig tartó megtartását, valamint dinamikus sorozatokat (vinjászák), amelyek több erőt, rugalmasságot és atlétikai képességet igényelhetnek. A jóga a fizikai intenzitás és stílusok szélesebb skáláját kínálja, némelyik meglehetősen fizikailag megterhelő. A csikung az energia sima áramlását helyezi előtérbe a folyamatos mozgáson keresztül, míg a jóga gyakran a strukturális beállításra és az izomzat megfeszítésére összpontosít a statikus tartásokban.
A csikung a csi művelésére és egyensúlyban tartására összpontosít a meridiánokon (energia csatornákon) és a dantiánokon (energia központokon) keresztül a HKO-ban leírtak szerint 1. A csikung energetikai modellje a HKO-ban azonosított specifikus útvonalakon és központokon alapul. A jóga a pránával (vitális energia) dolgozik, amely a nádikon (energia csatornákon) áramlik, és a csakrák (energia központok) egyensúlyára összpontosít 4. A jóga energetikai rendszere sajátos csatorna- és központtérképpel rendelkezik. Bár mindkettő az energiaáramlással foglalkozik, különböző fogalmi kereteket és terminológiát használnak a test energiaútvonalaira és központjaira.
A csikungnak erős történelmi kapcsolatai vannak az egészségmegőrzéssel, a hosszú élettartam gyakorlatokkal és a harcművészetekkel. A csikung történelmi alkalmazásai sokrétűek voltak, beleértve az önvédelmet és a terápiás célokat. A jóga hagyományosan a spirituális megvilágosodást és az újjászületés ciklusából való felszabadulást hangsúlyozta, a fizikai testtartásokat eredetileg a hosszú ülő meditációk megkönnyítésére fejlesztették ki. A jóga elsődleges történelmi fókusza a spirituális fejlődés volt, a fizikai gyakorlat előkészítő szakaszaként. A csikung történelmi hangsúlya inkább a gyakorlati egészségügyi előnyökön és a fizikai képességeken volt, míg a jógáé elsősorban a spirituális fejlődésen.
A csikung gyakran használ álló testtartásokat és áramló Daoyin mozgásokat. A csikungban a statikus testtartások általában kevésbé fizikailag megterhelőek, mint a jóga ászanái, inkább a finom testtartásbeli beállításokra és a tudatosságra összpontosítva. A jóga a testtartások szélesebb választékát alkalmazza, beleértve az álló, ülő, fekvő és fordított pózokat is. A jóga a csikungnál gyakrabban tartalmaz specifikus kézmozdulatokat (mudrák) is. Bár mindkettő magában foglalhat állatutánzásokat, a jógában vannak specifikus ászanák állatokról elnevezve (pl. macska, kígyó, sas), a csikungban pedig olyan formák is léteznek, mint az "Öt állat játéka" (tigris, szarvas, medve, majom, madár). Ez a közös elem a természet utánzásában a természetből származó energia- és mozgáselvek közös megértésére utal. A csikung inkább általánosabb, áramló mozgások felé hajlik, míg a jóga a specifikus, elnevezett testtartások hatalmas választékát kínálja pontos beállítási utasításokkal.
A csikung optimalizálja az energiát a testben, az elmében és a szellemben, javítva és fenntartva az általános egészséget és jóllétet. Mind pszichológiai, mind fizikai összetevői vannak, szabályozva az elmét, a légzést és a test mozgását és testtartását. Javíthatja a fizikai képességet, az egyensúlyt és a funkcionálást (a normális, mindennapi tevékenységek elvégzésének képességét). Pozitív hatással lehet a depresszióra, ami arra utal, hogy a csikung értékes eszköz lehet a mentális egészség javításában. Javíthatja a fájdalmat, a merevséget és a fizikai funkciót, különösen olyan állapotokban, mint a térdízületi gyulladás. A klinikai gyakorlati irányelvek a Tai Chi csikung programot ajánlják a térdízületi gyulladásban szenvedők életminőségének javítására.
A következetes gyakorlás javíthatja a kognitív funkciókat és a memóriát, ami a kognitív funkciók javulására utal, különösen enyhe kognitív károsodás esetén. Erősítheti az immunrendszert, miközben enyhíti a fizikai fájdalmat, a szorongást és a stresszt, így előnyös lehet a rák túlélői számára. Ez rámutat a csikung potenciáljára a súlyos betegségekben szenvedők felépülésének és jóllétének támogatásában. Csökkenti a stresszt, növeli az állóképességet, a vitalitást és erősíti az immunrendszert. Javíthatja a szív- és érrendszeri, légzőszervi, keringési, nyirok- és emésztési funkciókat. Enyhítheti a fáradtságot és javíthatja az alvás minőségét. Csökkentheti a szorongást, potenciálisan hatékonyabban, mint a gyógyszeres kezelés vagy a kezelés hiánya a szerhasználati zavarokkal küzdő egyéneknél, és javíthatja a depressziós tüneteket. Ez jelentős szerepet sugall a csikungnak a mentális egészségügyi kihívások és a függőség kezelésében. A szorgalmas gyakorlás segíthet a fibromyalgiaban szenvedőknek a fájdalom, az alvás, valamint a fizikai és mentális funkciók terén. Ez jelzi a csikung potenciális előnyeit a krónikus fájdalommal járó állapotokban. A gyengéd és sima mozgások különösen alkalmassá teszik az idősebbek számára, hangsúlyozva a csikung hozzáférhetőségét az időskori korlátozásokkal küzdő egyének számára. Helyreállíthatja az energiaáramlást és a harmóniát a testben, és kezelheti a specifikus egészségügyi problémákat. A csikung egészségügyi előnyei széles körűek, befolyásolva a fizikai, mentális és érzelmi jóllétet, és kutatások támasztják alá olyan területeken, mint a krónikus fájdalom, a mentális egészség, a kognitív funkciók és az immunrendszer erősítése.
A jóga javítja az általános fitneszszintet, a testtartást és a rugalmasságot. Csökkentheti a vérnyomást és a pulzusszámot. Segít a relaxációban, javítja az önbizalmat, csökkenti a stresszt, valamint javítja a koordinációt és a koncentrációt. Segítheti az alvást és elősegítheti az emésztést. Segíthet olyan állapotokban, mint a szorongás, a hátfájás és a depresszió. Javíthatja az általános jóllétet a stressz oldásával, az egészséges szokások támogatásával, valamint a mentális/érzelmi egészség, az alvás és az egyensúly javításával. Enyhítheti a nyaki fájdalmat, a migrénes vagy tenziós fejfájást és a térdízületi gyulladással járó fájdalmat. Kis mértékben segíthet az alsó hátfájásban. Segíthet a túlsúlyos vagy elhízott embereknek a fogyásban és segíthet a dohányzásról való leszokásban. Segítheti a szorongásos tünetek vagy a depresszió kezelését, valamint enyhítheti a menopauza tüneteit. Hasznos kiegészítője lehet a szerhasználati zavarok kezelési programjainak. Segítheti a krónikus betegségben szenvedőket tüneteik kezelésében és életminőségük javításában.
Tanulmányok szerint a jóga jótékony hatású lehet a jóllét számos aspektusára, beleértve a stresszkezelést, a mentális/érzelmi egészséget (javítva a rezilienciát és az általános jóllétet), az egészséges étkezési/aktivitási szokások előmozdítását, az alvást és az egyensúlyt. Javíthatja a fizikai funkciókat és az alsó hátfájásban szenvedők mentális életminőségét. Csökkentheti a nyaki fájdalom intenzitását, csökkentheti a nyaki fájdalommal kapcsolatos rokkantságot és javíthatja a nyak mozgástartományát. Növelheti az állóképességet, az erőt, a nyugalmat és a jóllétet. Támogathatja a szív egészségét. A jóga számos egészségügyi előnnyel jár, befolyásolva a fizikai fitneszt, a mentális egészséget, a stresszszintet, az alvás minőségét, és potenciálisan segíthet számos krónikus állapot kezelésében.
A csikung ajánlott lehet azoknak, akik gyengéd és alacsony intenzitású mozgásformát keresnek. Lassú, áramló mozgásai kevésbé megerőltetőek és hozzáférhetőbbek a mozgáskorlátozottak, az idősebbek vagy a sérülésekből felépülők számára. Azoknak is ajánlott, akik a hagyományos kínai orvoslás elvei szerint szeretnék kiegyensúlyozni és művelni testük energiáját (csi). A csikung központi filozófiája a csi körül forog, így alkalmas lehet azok számára, akik érdeklődnek vagy azonosulnak ezzel a fogalommal.
Ajánlható továbbá azoknak, akik a mozgáson belüli meditációt és tudatosságot hangsúlyozó gyakorlatokat keresnek, a belső tudatosságra összpontosítva. A csikung "mozgó meditáció" aspektusa vonzó lehet azok számára, akiknek nehézséget okoz a mozdulatlan ülés, vagy akik aktívabb meditatív megközelítést részesítenek előnyben. A krónikus fájdalommal járó állapotok, például a fibromyalgia és a térdízületi gyulladás enyhítésére is ajánlott lehet. Kutatások szerint a csikung hatékony lehet a fájdalom kezelésében és a fizikai funkciók javításában ezekben az állapotokban. Az egyensúly javítására és az elesések megelőzésére törekvőknek, különösen az idősebbeknek is hasznos lehet. A csikung gyengéd, tudatos mozgásai javíthatják a propriocepciót és a stabilitást.
A stressz, a szorongás és a depressziós tünetek csökkentésére törekvőknek is ajánlható.Végül, azoknak is ajánlott, akik érdeklődnek a taoizmus és a hagyományos kínai orvoslás történelmi és filozófiai aspektusai iránt. A csikung mélyen összefonódik ezekkel a hagyományokkal, lehetőséget kínálva a gyakorlaton keresztül való kapcsolódásra.
A jóga ajánlott lehet azoknak az egyéneknek, akik a fizikai fitnesz, az erő, a rugalmasság és az egyensúly javítására törekszenek a testtartások és stílusok szélesebb skáláján keresztül. A jóga sokféle stílust kínál, amelyek különböző fitneszszinteknek és céloknak felelnek meg, a gyengédtől a nagyon kihívásosig. Azok számára is ajánlott, akik olyan gyakorlatot keresnek, amely a fizikai testtartásokat a légzésszabályozás (pránájáma) erős hangsúlyával ötvözi. A pránájáma a jóga központi eleme, vonzó lehet azok számára, akik érdeklődnek a légzés energetikai hatásai iránt.
A hinduizmus és a buddhizmus spirituális és filozófiai aspektusai iránt érdeklődők, akik mélyebb kapcsolatot keresnek ezekkel a hagyományokkal, szintén profitálhatnak a jógából. A jóga gyökerei ezekben a spirituális hagyományokban keretet biztosítanak a személyes és spirituális fejlődéshez. A stressz, a szorongás és a depresszió enyhítésére törekvőknek is ajánlható, a bizonyítékok szélesebb körével alátámasztva e területeken nyújtott előnyeit. A jógának jelentős kutatási anyaga támasztja alá a mentális egészségre gyakorolt pozitív hatását. Azoknak is ajánlott, akik olyan gyakorlatot keresnek, amely erős hangsúlyt fektet a strukturális beállításra és a precíz mozgásokra (pl. Iyengar jóga). Bizonyos jógastílusok hangsúlyozzák az anatómiai pontosságot, és előnyösek lehetnek a testtartás és a testtudatosság javításában. Végül, azoknak is ajánlott, akik olyan gyakorlatot részesítenek előnyben, amely az álló pózok mellett gyakran magában foglal fekvő vagy ülő testtartásokat is. A jóga testtartásainak sokfélesége vonzó lehet különböző preferenciák és fizikai állapotok esetén.
Összefoglalva, a csikung és a jóga közötti hasonlóságok közé tartozik a légzésre való fókusz, a mozgás, a test-lélek kapcsolat, a vitális energia fogalma, az ősi eredet és a holisztikus megközelítés. Mindkettőnek az a közös célja, hogy a légzés, a mozgás és a mentális fókusz révén elősegítse a test és az elme harmóniáját és a jóllétet, ősi keleti hagyományokban gyökerezve és a vitális energia fogalmán alapulva. A főbb különbségek filozófiai alapjaikban, a jellemző mozgásstílusokban, az energiaáramlás fogalmainak hangsúlyozásában, történelmi kontextusukban és specifikus előnyeikben rejlenek.
A legjobb választás a csikung és a jóga között végső soron az egyéni igényektől, preferenciáktól, céloktól (pl. gyengéd testmozgás vs. fizikai kihívás, energiaegyensúlyozás vs. spirituális fejlődés) és az egyes gyakorlatok mögötti filozófiai elvekkel való összhangtól függ. Érdemes mindkettőt kipróbálni, hogy megtaláljuk azt, amelyik a leginkább rezonál velünk. Mindkét gyakorlat egyre könnyebben elérhető a nyugati világban, megkönnyítve a képzett oktatók és források megtalálását. Végső soron mind a csikung, mind a jóga értékes utakat kínál a jobb egészséghez, a jólléthez és a nagyobb belső béke és egyensúly eléréséhez.